Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jubileuszowe posadzenie pamiątkowej alei drzew

Jubileuszowe posadzenie pamiątkowej alei drzew

W minioną sobotę 27.04.2024 r. w miejscowości Kąty odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia istnienia PGL Lasy Państwowe oraz 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach.

Wspólne świętowanie Leśników i Strażaków rozpoczęło się sadzeniem pamiątkowej alei, składającej się z około 300 drzew takich gatunków jak: modrzew, lipa, dąb. Bardzo dużym zaangażowaniem wykazali się mieszkańcy wsi Kąty, którzy przybyli całymi rodzinami by upiększyć główną trasę spacerową. 

Zdjęcie przedstawia przedstawicieli Lasów Państwowych wręczających podziękowania prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach.

Po zasadzeniu drzew nadszedł czas na część oficjalną spotkania. Jako gospodarze lasu, często polegamy na niezawodności Straży Pożarnej. To właśnie jednostki OSP najczęśniej jako pierwsze docierają na miejsce zdarzenia, gasząc pożar lasu w zarodku. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie i trud, tym bardziej cieszymy się, że możemy świętować razem z Wami - oznajmił Łukasz Sworowski, p.o. Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościan.

Zdjęcie przedstawia wicestarostę leszczyńskiego odsłaniającego tablicę pamiątkową

Ceremonię dopełniły życzenia wygłaszane przez gości oraz podarki. W imieniu Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Poznaniu wyrazy uznania na ręce prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach złożył Dariusz Węclewski, Naczelnik Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego RDLP w Poznaniu. Gdy przemowy i podziękowania dobiegły końca, nadeszła pora na odsłonięcie tablicy upamiętniającej podwójną rocznicę oraz otwarcie alei poprzez przecięcie toporkami "iglastej" wstęgi. Niniejszego dokonali Prezes OSP Kąty oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościan.

Zdjęcie przedstawia uczestników obchodów idących aleją drzew.

Nowo-otwartą aleją uczestnicy obchodów udali się na ostatni punkt programu, czyli piknik przygotowany przez OSP Kąty i Nadleśnictwo Kościan. Dla głodnych i spragnionych czekały domowe wypieki, grochówka z kotła, ciepłe oraz zimne napoje. Nie brakowało miejsca do rozmów oraz zabaw. Dzieci mogły skorzystać z dmuchanego zamku, terenowej gry planszowej, leśnego studia tatuażu lub mini warsztatów plastycznych. Dla rządnych wiedzy czekało leśne koło fortuny, ekspozycja leśnych sprzętów oraz wystawa poroży jeleniowatych (zrzutów). Uczestnicy mogli również wcielić się w rolę leśnika z dawnych lat i popracować nieużywanymi współcześnie narzędziami oraz podziwiać pokaz gaszenia pożaru. Świętowanie jubileuszu zakończyło się wieczorową porą.  

Kolaż zdjęć z pikniku: dzieci przy stoisku edukacyjno-promocyjnym Nadleśnictwa Kościan, dzieci bawiące się w dmuchanym zamku, biesiadujący uczestnicy, studio leśnego tatuażu.

Fot. Magdalena Marchelek-Pawlak

Fot. Jolanta Ortel