Asset Publisher Asset Publisher

Back

Świętowanie jubileuszu na rowerach

Świętowanie jubileuszu na rowerach

Coroczna wycieczka rowerowa z cyklu ,,las obok nas" zorganizowana przez Stowarzyszenie Między Sąsiadami oraz Leśnictwo Jurkowo odbyła się 28.04.2024 r.

Tematem tegorocznej wycieczki było 100-lecie Lasów Państwowych. Leśniczy Robert Mądry przedstawił uczestnikom rajdu historię Leśnictwa Jurkowo na przestrzeni ok. 150 lat istnienia, w tym od 79 lat w ramach Nadleśnictwa Kościan.

W trakcie przemierzania leśnych duktów pokazywano różne formy gospodarki leśnej takie jak: rębnie zupełne i złożone oraz tłumaczono zalety i wady tych sposobów zmiany pokoleń lasu. Uczestnicy mogli zobaczyć odbudowany lasu po huraganie z 2017 r., restytucje cisa, drzewostany wyłączone z gospodarki wraz z ich bogactwem przyrodniczym, a także drzewostan nasienny modrzewia polskiego, który został sprowadzony przez Kajetana Morawskiego.

Zdjęcie zbiorowe, przedstawiające uczestników wycieczki rowerowej

Wycieczka była pełna „leśnej wiedzy” oraz ciekawostek np. tych związanych z bilonem emitowanym przez Narodowy Bank Polski. Mowa tutaj o naszym ojczystym godle oraz tajemniczych liściach dębu czerwonego. 

Na zakończenie rajdu posadzono pamiątkową aleję z modrzewia przy trasie rowerowej a zwieńczeniem wycieczki był konkurs z wiedzy na temat leśnictwa Jurkowo. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe plastry drewna z logo 100-lecia Lasów Państowych i Stowarzyszenia SMS a także zjedli tradycyjnie kiełbaski z ogniska.

Kolaż zdjęć z przedstawiający uczestników sadzących aleję modrzewiową. Projekt canva.com.

Fot. Stowarzyszenie SMS