Asset Publisher Asset Publisher

Bezpiecznie w las

Wędrówka po lesie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Zanim jednak wyruszysz w leśne ostępy warto się odpowiednio przygotować i zapoznać z leśnym savoir vivre'm.

Leśna wyprawa to atrakcja dla małych i dużych włóczykijów. Żeby w pełni cieszyć się jej urokami, powinniśmy się odpowiednio przygotować.

Dla osób lubiących mieć wszystko dopiętę na ostatni guzik została stworzona checklista, która zdecydowanie ułatwia perfekcyjne spakowanie plecaka. Wystarczy odhaczyć wybrane pola, uzupełnić miejsca z nazwą nadleśnictwa, kontaktem do leśniczego, straży leśnej i można  wyruszać w drogę. 

Wybierając się do lasu powinniśmy pamiętać również o odpowiednim stroju:

Często leśne dukty są do siebie podobne, pozornie drzewa wygladają tak samo i łatwo się zgubić, dlatego warto wziąć ze sobą telefon i wypróbować mobilną aplikację Banku Danych o Lasach (mBDL), przygotowaną przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne np. mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS. Mapy możemy pobrać i korzystać z nich offline. Funkcja ta umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. 

Las hojnie obdarowuje odwiedzających, oferując im świeże powietrze, miejsce odpoczynku,  niezapomniane chwile czy miło spędzony czas w rodzinnym gronie. W ramach podziekowań za wszystkie dobrodziejstwa warto okazać przyrodzie szacunek i zachowywać się w sposób odpowiedni: