Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zakończenie akcji „Bezpieczne wakacje”

Zakończenie akcji „Bezpieczne wakacje”

Letni czas wypoczynku i urlopów dobiegł końca, a wraz z nim akcja „Bezpieczne wakacje”, w której wzięło udział ponad 1320 osób.

Od 15 maja 2017 r. do 31 sierpnia 2017r. Nadleśnictwo Kościan prowadziło zajęcia edukacyjne w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Uczestnicy zajęć przypomnieli sobie zasady panujące w lesie oraz dowiedzieli się jak wygląda ochrona przeciwpożarowa terenów leśnych. Nie mogło zabraknąć informacji związanych z kleszczami, żmijami, szerszeniami i innymi gatunkami zwierząt, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas spacerów. Słuchacze dowiedzieli się również, jak należy zachować się podczas burzy, znajdując się w lesie.

Zakończenie zajęć polegało na krótkiej powtórce zdobytej wiedzy oraz wręczeniu upominków wszystkim uczestnikom.

Każdy z nas powinien pamiętać, że przestrzeganie zasad, właściwy ubiór oraz odpowiednie przygotowanie się do leśnej wyprawy, uczyni ją nie tylko przyjemną, ale przede wszystkim bezpieczną. 

 

 

 

Fot Wojciech Błoch