Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Chronionego Krajobrazu w Nadleśnictwie Kościan

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar Chronionego Krajobrazu: Krzywińsko-Osiecki wraz z zadrzewieniami gen. Dezyderego Chłapowskiego i kompleksem leśnym Osieczna-Góra (powierzchnia 714,25 km²) – Celem powstania obszaru jest zachowanie i ochrona obszarów o cechach środowiska zbliżonych do naturalnego oraz zapewnienia społeczeństwu niezbędnych warunków do wypoczynku i turystyki w oparciu o walory krajobrazowe.
Obszar Chronionego Krajobrazu utworzono na podstawie rozporządzenia nr 82/92 Wojewody Leszczyńskiego z dnia 1 sierpnia 1992 r. w sprawie wyznaczenia obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa leszczyńskiego (Dz. Urz. Woj. Leszczyńskiego z 1992 r. Nr 11, poz. 131).

Obszar Chronionego Krajobrazu: Kompleks leśny Śmigiel-Święciechowa (powierzchnia 9025 ha) – Obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem, a także pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na podstawie Rozporządzenia Nr 1/06 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 19 stycznia 2006 r. (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego Nr 16, poz. 409), które poprzedzone było rozporządzeniem nr 82/92 Wojewody Leszczyńskiego z dnia 1 sierpnia 1992 r. w sprawie wyznaczenia obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa leszczyńskiego (Dz.Urz. Woj.Leszcz. Nr 11, poz.131).

Obszar Chronionego Krajobrazu: Przemęcko-Wschowski i kompleks leśny Włoszakowice (powierzchnia 412,25 km²) - wyznaczono w celu zachowania i ochrony obszarów o cechach środowiska zbliżonego do naturalnego oraz zapewnienia społeczeństwu niezbędnych warunków do wypoczynku i korzystania z walorów krajobrazowych dla turystyki. Obszar Chronionego Krajobrazu utworzono na podstawie rozporządzenia nr 82/92 Wojewody Leszczyńskiego z dnia 1 sierpnia 1992 r. w sprawie wyznaczenia obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa leszczyńskiego (Dz. Urz. Woj. Leszczyńskiego z 1992 r. Nr 11, poz. 131).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konsultacje społeczne dotyczące Dursbanu 480 EC

Konsultacje społeczne dotyczące Dursbanu 480 EC

Konsultacje społeczne w sprawie wniosku o derogację na użycie środka ochrony roślin Dursban 480 EC

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat FSC® (Forest Stewardship Council®) i jest zobowiązana do przestrzegania zasad promowanych przez FSC®.

Jedną z zasad jest prowadzenie odpowiedniej polityki w zakresie stosowania środków ochrony roślin. FSC® określiła listę substancji aktywnych (FSC-STD-30-001a), których nieuzgodnione zastosowanie skutkuje odebraniem lub zawieszeniem certyfikatu. Na liście tej znajduje się m.in. substancja aktywna o nazwie chloropiryfos (związek z grupy fosforoorganicznych), która wchodzi w skład środka ochrony roślin Dursban 480 EC.

W przypadku konieczności użycia takiego środka ochrony roślin przez posiadacza certyfikatu FSC®, musi on ubiegać się o specjalną derogację, zgodnie z procedurą opisaną w dokumencie FSC-PRO-30-001 V1-0,  której elementem są m.in. konsultacje społeczne.

RDLP w Poznaniu w latach 2018-2023 planuje użycie Dursbanu 480 EC do zwalczania pędraków na powierzchniach, gdzie będą prowadzone odnowienia lasu, zalesienia oraz na plantacjach nasiennych, z tego względu występuje do FSC® o derogację na ten środek i rozpoczyna w tej sprawie konsultacje społeczne.

W załączeniu przesyłamy informację dotyczącą konieczności użycia Dursbanu 480 EC. RDLP w Poznaniu wnosi o zgłaszanie uwag odnośnie możliwości użycia przez tutejszą dyrekcję środka ochrony roślin Dursban 480 EC, w terminie do 23 lutego 2018 r. Uwagi można zgłaszać na adres: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, ul. Gajowa 10, 60-959 Poznań, lub elektronicznie: sekretariat@poznan.lasy.gov.pl, w tytule wpisując „konsultacje FSC- Dursban”.