Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja #sprzątaMY już za nami

Akcja #sprzątaMY już za nami

W piątek 20 września w Nadleśnictwie Kościan odbyło się sprzątanie lasu, w ramach akcji #sprzątaMY zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Trzeci weekend września to dla naszej planety dzień wyjątkowy, ponieważ rozpoczyna się „Sprzątanie Świata”. W tym roku właśnie 20 września rozpoczyna się ta ogólnoświatowa kampania, w ramach której na terenie całej Polski odbyło się wielkie sprzątanie lasów pod nazwą akcji #sprzątaMY.

Na terenie Nadleśnictwa Kościan sprzątaniem zostały objęte lasy w okolicy Podśmigla (Leśnictwo Wyderowo), w której uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie.

Sprzątanie Świata było dla naszej szkoły zawsze bardzo ważne, więc chętnie wzięliśmy udział w akcji – wspomina nauczycielka i opiekunka uczestników Pani Magdalena Połczyńska.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, co umożliwiło posprzątanie większego terenu leśnego. Najczęściej zbierano puszki, plastikowe i szklane butelki, niedopałki papierosów, kapsle od butelek oraz kolorowe papierki po słodyczach. W przydrożnych rowach zdarzały się "uszykowane paczki”, wyrzucane wprost z samochodów.

Dzięki energii i zapałowi uczniów zebraliśmy prawie 500l odpadów – komentuje Leśniczy Leśnictwa Wyderowo Sebastian Jankowski.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Tylko w samym Nadleśnictwie Kościan na zbieranie i wywóz śmieci w 2018 roku wydano ponad 170 tys zł. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania na rzecz naszej planety, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji #sprzątaMY, nie tylko w imieniu własnym, ale przede wszystkim – lasów, które są naszym wspólnym dobrem.