Asset Publisher Asset Publisher

Back

"Byczy" owad

"Byczy" owad

Z daleka wygląda jak popularny żuk leśny, jednak przy bliższym poznaniu zdradza swoją tożsamość. O kim mowa? O rzadkim owadzie, który przypomina rogatego byka.

Bycznik (łac. Typhaeus typhoeus), to niewielki (15-24 mm) chrząszcz z rodziny gnojarzowatych Geotrupidae. W Polsce znany z nielicznych, rozproszonych stanowisk głównie w południowo-zachodniej części kraju. Chrząszcz ten z wyglądu przypomina troszkę pospolitego żuka leśnego Anoplotrupes stercorosus, ale samiec bycznika posiada atrybut w postaci trzech „rogopodobnych” wyrostków, które dumnie dźwiga na przedpleczu. Dwa z nich są dłuższe,  skierowane do przodu i umieszczone przed przednimi kątami przedplecza, zaś trzeci jest wyraźnie krótszy, pionowy i osadzony w środku. U dobrze rozwiniętych samców dłuższe wyrostki są ponadto opatrzone na górze niewielkimi tępymi ząbkami. Właśnie od tych osobliwych, przypominających bycze rogi struktur wywodzi się polska nazwa gatunkowa tego chrząszcza.

Zasiedla tereny nizinne, głównie wrzosowiska i lasy sosnowe na glebach piaszczystych. Pojawia się wczesną wiosną. Okres godowy tych chrząszczy przypada na luty-kwiecień. Drąży w ziemi pionowe chodniki, sięgające nieraz do głębokości 1,5m. W bocznych chodnikach umieszcza kulki z odchodów będące pożywieniem ich larw. Bycznik jest koprofagiem, czyli odżywia się odchodami zwierząt. Z tego powodu często można go spotkać w pobliżu nor dzikich królików, których odchody służą mu za pokarm. Żeruje również w ekskrementach (odchodach) jeleni, saren i owiec, rzadziej krów i koni. Z powodu ograniczonego zasięgu oraz nieczęstego notowania gatunek umieszczono na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych z kategorią NT (near threatened) – bliski zagrożenia.

Więcej o żukach - małych sanitariuszach lasu przeczytacie TUTAJ!

Podczas wiosennych spacerów możemy się zrelaksować, cieszyć pierwszymi promieniami słońca czy lekkim wietrzykiem muskającym nasze twarze. Spędzanie w ten sposób czasu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, ale może też być bodźcem do zgłębiania przyrodniczej wiedzy. Warto zatrzymać się na chwilę i rozejrzeć dookoła, pamiętając o najmniejszych mieszkańcach lasu. Może uda się spotkać bycznika lub innego rzadkiego mieszkańca lasu.