Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Zostań przyjacielem pszczół!

Zostań przyjacielem pszczół!

Nadleśnictwo Kościan serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i osoby dorosłe do wzięcia udziału w konkursie pomagającym dzikim pszczołom i trzmielom.

Każdy zdaję sobie sprawę, że pszczoły są owadami pożytecznymi, nie tylko produkują pyszny i zdrowy miód, ale również zapylają większość roślin owadopylnych. Gdyby ich zabrakło, w jaki sposób zapylałyby się kwiaty? Skąd byłyby owoce? Te małe, niepozorne, ale bardzo pracowite owady są bezcenne dla ekosystemu naszej Planety. 
Niestety, co roku populacja pszczół zmniejsza się... w związku z tym Nadleśnictwo Kościan pragnie zaprosić wszystkie osoby, których los pszczół nie jest obojętny do wzięcia udziału w konkursie "Przyjaciele Pszczół".

Pomóżmy dzikim pszczołom wrócić do ich naturalnego biotopu czyli lasu!

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę dzikich owadów zapylających oraz popularyzajcę idei czynnej ochrony dzikich pszczół i trzmieli. Każdy uczestnik poprzez budowę konstrukcji zasiedlającej czyli "domku dla owadów", nie tylko rozwinie swoje umiejętności manualne oraz konstrukcyjne, ale również pomoże dzikim "Majom" znaleźć miejsce na Ziemi. 

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży do lat 18 oraz osób dorosłych zamieszkujących teren w zasięgu terytorialnego działania Nadleśnictwa Kościan. Osoby niepełnoletnie muszą skorzystać z pomocy osoby dorosłej przy budowaniu konstrukcji. Wspólne działanie na rzecz dziki pszczół z pewnością przyczyni się do budowania więzi rodzinnych oraz kształtowania odpowiedzialnej postawy proekologicznej.  

Najlepsze i najciekawsze domki dla owadów zostaną nie tylko nagrodzone, ale również umieszczone w lasach Nadleśnictwa Kościan. Autorzy tych konstrukcji zostaną powiadomieni o miejscu posadowienia domku i będą mogli obserwować mieszkające tam pszczoły i trzmiele.  

Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz z załącznikami. 

Uwaga! Termin nadsyłania zgłoszeń został wydłużony do 11 czerwca 2018 r. do godziny 15:00.