Obszary „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwa Kościan

Nadleśnictwo Kościan wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni blisko 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczone przez Nadleśnictwo Kościan strefy, to obszary przeznaczone nie tylko dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale też po prostu ludzi, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. Na mapie znajdującej się poniżej można sprawdzić, w którym oddziale leśnym aktualnie prowadzone są prace gospodarcze i ze wględów bezpieczeństwa nocleg wskazany się w oddziale sąsiednim.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [link] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z: 

1. Regulaminem korzystania z obszaru, który znajdziesz pod tekstem artykułu.
2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
Obecnie Nadleśnictwo Kościan nie posiada miejsc do rozpalenia ogniska. Najbliższe takie punkty możesz sprawdzić na mapie stałych miejsca do rozpalania ognisk [link]. Na obszarach zanocuj w lesie dopuszcza się stosowanie kuchenek gazowych wg. wytycznych znadujących się w regulaminie, który znajdziesz po tekstem.
3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu na stronie internetowej Nadleśnictwa Kościan [link].
5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. 
6. Z czasowymi włączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

a. Terminy polowań zbiorowych należy sprawdzać na stronach właściwych terytorialnie gmin:

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce albo zamierzasz nocowanie w lesie w grupie powyżej 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza, który znajdziesz pod tekstem artykułu oraz przesłanie go na adres koscian@poznan.lasy.gov.pl, nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Specjalista Służby Leśnej - Magdalena Marchelek-Pawlak email: magdalena.marchelek@poznan.lasy.gov.pl, tel: 600-939-363 (preferowany kontakt mailowy).

Nadleśnictwo Kościan przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival.  Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę [link]. Zajmie ok. 10 minut.