Asset Publisher
Co nas "gryzie" w lesie?
Spacery na łonie natury to czysta przyjemność, którą czasami mogą uprzykrzyć niektórzy mieszkańcy lasów. A o kim mowa?
Choć nasze lasy są pełne leśnych lokatorów, to zdecydowanie najliczniejszą grupą zwierząt są te najmniejsze z nich, czyli stawonogi takie jak pajęczaki czy owady. Wśród tych typów zwierząt znajdują się gatunki, które wzbudzają u wielu turystów strach. Bolesne ugryzienia lub użądlenia spowodowane przez owady z rzędu błonkoskrzydłych t.j. osy, pszczoły, trzmiele i szerszenie to dla niektórych chwilowa bolesność a dla innych poważna reakcja alergiczna zagrażająca życiu. W zależności od osobistych preferencji każdy turysta powinien być na takie "bliskie" spotkanie przygotowany. Warto do plecaka spakować tabletki/kremy zmniejszające reakcję alergiczną, wapno albo w przypadku osób silnie uczulonych na jad owadów, ampułkę z adrenaliną. Do ataku najczęściej dochodzi wtedy, gdy gwałtownymi ruchami odganiamy zwabione zapachem jedzenia owady i te broniąc się używają swoich żuwaczek lub żądeł.
Pamiętaj! Każde ugryzienie przez zwierzę należy przemyć czystą wodą.
Podobnie rzecz wygląda w przypadku komarów, które zwłaszcza na terenach podmokłych są istoną zmorą wszystkich włóczykijów. Na szczęście by je do siebie zniechęcić wystarczy spryskać się specjalnym płynem lub jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych substancji możemy zastosować np. olejek goździkowy lub waniliowy.
Jednak to nie powyżsi mieszkańcy lasu są dla spacerowiczów najgroźniejsi. Najwięcej obaw wzbudzają kleszcze- pajęczaki, które osiągają maksymalne rozmiary 3,5 mm. Tak niewielkie organizmy często mogą umknąć naszej uwadze i wkłuć się niezauważone w naszą skórę. Kleszcze tak samo jak komary odżywiają się krwią, jednak w przeciwieństwie do nich, "spędzają więcej czasu ze swoim żywicielem". Przenoszą bardzo groźne choroby takie jak borelioza oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. O ile na drugą chorobę możemy się zaszczepić o tyle na boreliozy szczepionki nie ma. Pomimo faktu, że kleszcze są groźne, a zwłaszcza choroby przez nie przenoszone, o tyle można w bardzo łatwy sposób zmniejszyć ryzyko "ataku". Na grafice poniżej zalecenia leśników oraz inne przydatne informację dot. kleszczy.
Kolejnym mieszkańcem lasu, który może "napędzić stracha" jest jedyny jadowity wąż występujący w Polsce, czyli żmija zygzakowata. Ten owiany złą sławą gad, atakuje ludzi tylko w samoobronie, np. kiedy niechcący na niego nadepniemy, gdy odpoczywa w wysokiej trawie. Pamiętaj! Wszystkie gady w Polsce w tym również żmije są pod ochroną. Najczęściej kąsi na wysokości naszych kostek, dlatego wysokie buty mogą uchronić przed niespodziewanym atakiem wystraszonego węża. Jeśli nasze nogi nie są "uzbrojone" w wysokie buty, można głośno tupać lub uderzać przed sobą kijem wchodząc w wysoką trawę. Najczęściej miejsca, w których występują żmije są oznaczone specjalnymi znakami ostrzegawczymi.
Pamiętaj! Podczas spotkania z dzikim zwierzęciem zachowaj w miarę możliwości bezpieczną odległość, ciszę oraz spokój.
Wchodząc do lasu należy pamiętać, że jesteśmy tam gośćmi. Każde spotkanie z dzikim zwięrzęciem to fascynująca przygoda, którą powinniśmy przyjąć na spokojnie. Zwierzęta zwłaszcza te większe zaliczane do ssaków najczęściej uciekają na widok człowieka, jednak nie powinniśmy wchodzić w drogę tym odważniejszym. Jeśli na szlaku napotkamy niedźwiedzia lub wilka, który wyraźnie nie chce zmienić trasy swojej wędrowki, najbezpieczniej będzie cicho i pomału się wycofać bez wykonywania zbędnych ruchów,
Nie tylko zwierzęta mogą stanowić pewnego rodzaju zagrożenie dla leśnych odkrywców. Również szereg roślin występujących w lesie zaliczana jest do tych trujących np. barszcz sosnowskiego, o którym więcej informacji znajduje się w poniższym filmie.