Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Trzy młode rybołowy z Nadleśnictwa Kościan zostały zaobrączkowane.

Trzy młode rybołowy z Nadleśnictwa Kościan zostały zaobrączkowane.

W Nadleśnictwie Kościan wykluły się aż trzy młode rybołowy. W ostatnich dniach leśnicy wraz z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów przeprowadzili obrączkowanie ptaków, które przyszły na świat na specjalnej platformie lęgowej.

Rybołów to jeden z najrzadszych gatunków ptaków drapieżnych w Polsce. Według danych Komitetu Ochrony Orłów, jego populacja liczy jedynie 30–35 par w Polsce. Rybołów potrzebuje specyficznych warunków do bytowania. Gniazduje wysoko na starych drzewach o rozłożystych, płaskich koronach, najlepiej rosnących pojedynczo. Dodatkowo aby stworzyć bezpieczne i sprzyjające warunki dla rybołowa montowane są specjalne platformy lęgowe. Tak stało się na terenie leśnictwa Jurkowo, gdzie zamontowano przygotowaną przez lokalnego leśniczego Roberta Mądrego platformę. Konstrukcja została stworzona z myślą o wymaganiach rybołowów - i to właśnie ona stała się domem dla nowej ptasiej rodziny.

Ornitolog obrączuje pisklę rybołowa.

W ostatnich dniach młode rybołowy zostały zaobrączkowane przez ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów we współpracy z leśnikami. Wspinacz wspiął się na szczyt kilkudziesięciometrowego drzewa by bezpiecznie wyjąć pisklęta z gniazda. Następnie ptaki trafiły w ręce specjalistów, którzy sprawdzili kondycje ptaków oraz dokonali dokładnych pomiarów: ustalono wagę (średnio 1,7 kg) oraz płeć młodych - to dwie samice i jeden samiec. Obrączkowanie, to metoda znakowania ptaków polegająca na zakładaniu obrączek na nogi. Pozwala ona monitorować dalsze losy ptaków i dostarczać cennych danych na temat migracji, przeżywalności i zwyczajów zwierząt. Po wszystkim młode bezpiecznie wróciły do gniazda.

Leśnik trzymający młodego rybołowa.

Choć lęg zakończył się sukcesem, na młode rybołowy wciąż czyhają liczne zagrożenia - przede wszystkim silne wiatry podczas burz oraz drapieżniki, takie jak szop pracz.  Aby zwiększyć bezpieczeństwo ptaków już na wiosnę pień drzewa z gniazdem został zabezpieczony kołnierzem przed wspinającymi się drapieżnikami. Dodatkowo po każdej wichurze prowadzany jest też monitoring stanu gniazda.

Trzy młode rybołowy to nie tylko powód do dumy, ale także realny dowód na skuteczność działań ochronnych prowadzonych na terenie kościańskich lasów. Cieszymy się, że możemy gościć ten niezwykły gatunek w naszej okolicy.