Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Las Erasmusa 2025

Las Erasmusa 2025

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny czy Dzień Wagarowicza ale również Międzynarodowy Dzień Lasów.

W tym roku w Nadleśnictwie Kościan świętowano ten wyjątkowy dla leśników dzień razem ze studentami z całego świata: Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej. Grupa 33 osób z Erasmus Student Network Poznań United przyjechała do Leśnictwa Kaszczor by wziąć udział w wiosennych odnowieniach. Sadzenie drzew odbyło się w ramach akcji „Las Erasmusa 2025” oraz „Las na nowe 100-lecie”.

Spotkanie rozpoczęło się pogadanką na temat zrównoważonej gospodarki leśnej podczas, której poruszone zostały głównie zagadnienia z hodowli lasu. Studenci dowiedzieli się w jaki sposób można odnawiać powierzchnię oraz z jakiego powodu porami roku najlepszymi do sadzenia drzew jest wiosna oraz jesień. Została im również przedstawiona ogólna charakterystyka nadleśnictwa i niektóre zagadnienia z ochrony przyrody takie jak ochrona rybołowa.

 

Na uczestników spotkania czekała do obsadzenia sadzonkami świerka pospolitego luka o powierzchni 21 arów. Po instruktażu sadzenia wszyscy dobrali się w pary, chwycili za szpadle i zabrali do pracy. 

Z całej grupy tylko 3 osoby sadziły wcześniej drzewa. Jestem bardzo mile zaskoczona entuzjazmem i zapałem z jakim uczestnicy podeszli do zadania. Sadzą drzewa ramię w ramię z pracownikami nadleśnictwa, wykonując kawał profesjonalnej roboty – komentuje Ada Bończyk, Specjalista Służby Leśnej ds. Komunikacji i Promocji z RDLP w Poznaniu.

Praca na świeżym powietrzu w wiosennych promieniach słońca była dla wielu uczestników, nie tylko nowym doświadczeniem, ale również okazją do zawarcia znajomości i mile spędzonego aktywnego wypoczynku.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Po posadzeniu 900 małych świerków nadszedł czas na posiłek regeneracyjny. Na obiad zaserwowano grochówkę oraz wielkopolskie pyry z gzikiem, natomiast podwieczorek umilił drożdżowy placek z owocami. Szczególnym zainteresowaniem wśród obcokrajowców cieszyła się regionalna potrawa. 

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Lasu umilił uczestnikom kontakt z mieszkańcami lasu. Podczas 4 godzin spędzonych w lesie spotkali zająca i sarny. Nad głowami studentów krążył krogulec, towarzystwa dotrzymywał im latolistek cytrynek a w trawie kryły się kleszcze. Każda obserwacja była atrakcją i świetną okazją do dyskusji.

21 marca to również Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Akcje takie jak ta pokazują, że pomimo innego pochodzenia, koloru skóry czy kultury, sprawiają nam radość i satysfakcję te same rzeczy. Wszyscy jesteśmy częścią przyrody. 

To był wspaniały dzień. Dziękujemy za gościnę, upominki i możliwość zdobywania nowych doświadczeń. Sadzenie drzew to coś więcej niż tylko wykopanie dziury i zasypanie korzeni ziemią. Teraz wiemy, że to stworzenie miejsca życia wielu organizmów, odbudowa zasobów oraz ochrona klimatu – podsumowała Natalia z ESN Poznań United.