Edukacja leśna w Nadleśnictwie Kościan

Jeżeli interesuje Cię las, chcesz się z nami spotkać i porozmawiać o nim, lub jesteś zainteresowany zajęciami praktycznymi w terenie koniecznie tu wejdź i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy

Nadleśnictwo Kościan koncentruje działania edukacyjne w dwóch punktach. Na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Racot działania edukacyjne skupiają zainteresowanych z okolic Kościana, natomiast w obrębie Mochy edukacja skupia się na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej położonej w odległości ok. 40 km od Kościana. Taka lokalizacja umożliwia proporcjonalne rozłożenie działań edukacyjnych i daje możliwość szybkiego dojazdu  do tych punktów wycieczkom ze szkół i przedszkoli znajdujących się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Kościan.
Na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Racot wybudowano w 2004 roku wigwam o konstrukcji drewnianej z miejscem na ognisko. Obiekt znajduje się w pobliżu drzewostanu stanowiącego element szkółki. Zajęcia przeprowadzane na terenie szkółki to przede wszystkim spacer, podczas którego zapoznajemy uczestników lekcji m.in. z cyklem produkcyjnym sadzonek. Możemy także wyruszyć na spacer do pobliskiego lasu. Wigwam wyposażony w ławki i stoły to obiekt, który pozwala kameralnie podsumować wyprawę. Dzieci mogą rozwiązać zadania związane z wycieczką, możemy przeprowadzić konkurs plastyczny, oznaczyć za pomocą kluczy zebrane rośliny i grzyby, wykorzystać materiały edukacyjne, wymienić spostrzeżenia i podsumować cel naszego spotkania. Dodatkową atrakcją jest oczywiście ognisko.
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna przebiegająca przez teren Leśnictwa Olejnica ma optymalny kształt pętli, rozpoczyna się i kończy pod Olejnicą przy miejscu postoju. Wejście na nią oznaczone jest tablicą informacyjną oraz mapką prezentującą przebieg trasy. Na liczącej około 8 km ścieżce zlokalizowano 13 stanowisk tematycznych wyposażonych w 16 tablic informacyjnych. Każda tablica prezentująca dane stanowisko przedstawia mapkę z przebiegiem trasy oraz zaznaczonym punktem, w którym turysta się znajduje. Ścieżka wyposażona jest dodatkowo w 20 małych tabliczek z informacjami na temat poszczególnych gatunków drzew i krzewów, które umieszczono przy opisywanych gatunkach na ścieżce. Cała trasa wytyczona jest kierunkowskazami w postaci strzałek, kierując się nimi przemieszczamy się od przystanku do przystanku.
Wycieczka do lasu jest formą stosowaną i propagowaną w Nadleśnictwie Kościan. Ze względu na duże rozproszenie kompleksów leśnych, wycieczkę w leśnictwie prowadzi leśniczy odwiedzanego leśnictwa. Wycieczka do lasu w towarzystwie leśnika daje możliwości pokazania najciekawszych zagadnień i aktualnych problemów gospodarki leśnej na danym terenie.
"Pogadanki" to forma edukacji realizowana przez pracowników Nadleśnictwa Kościan przede wszystkim w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach. Wymaga ona bardzo dobrego przygotowania ze strony prowadzącego. Należy w sposób jasny, przystępny i ciekawy przybliżyć uczestnikom omawiane tematy. Ogromne znaczenie odgrywa tu wiek słuchaczy, gdyż skupienie uwagi różnych grup wiekowych wymaga odmiennych metod prowadzenia takich zajęć, konieczne są pomoce dydaktyczne. W szkołach zajęcia prowadzone są także na z góry określony temat. Od prowadzącego wymaga to zapoznania się z materiałem i programem realizowanym na danym szczeblu edukacji. Konieczne są pomoce dydaktyczne, które urozmaicą nasz wykład, pomogą lepiej zrozumieć omawiane zjawiska i problemy.

"Zajęcia online" to forma edukacji realizowana przez specjalistę do spraw edukacji przyrodniczo-leśnej za pomocą darmowych komunikatorów internetowych ZOOM lub Google Meet. Skierowana jest do szkół, przedszkoli i ośrodków dydaktycznych, w których lekcję odbywają się zdalnie lub ze względu na sytuację epidemiologiczną, nie ma możliwości skorzystania z wycieczki do lasu lub pogadanki. Spotkanie polega na wyświetlaniu oraz omawianiu przez edukatora przygotowanej prezentacji multimedialnej. Temat zajęć należy ustalić z pracownikiem nadleśnictwa prowadzącym zajęcia edukacyjne.