Asset Publisher
Biegi na orientację
Lubisz biegać, ale znudziło ci się bicie rekordów prędkości? Spróbuj czegoś nowego. W biegach na orientacje równie ważna co sprawne nogi i płuca jest głowa.
O co chodzi w biegu na orientację? O jak najszybsze przebycie określonej trasy wyznaczonej punktami kontrolnymi. Którędy zawodnik pokona dystans pomiędzy kolejnymi punktami, zależy tylko od niego: jego sprawności poruszania się w terenie, zmysłu orientacji i strategii. Do pomocy ma - coraz bardziej zapomniane w dzisiejszych czasach nawigacji satelitarnych - mapę i kompas. Żeby ukończyć zawody, musi zaliczyć wszystkie punkty w odpowiedniej kolejności. Swoją obecność w tych miejscach potwierdza na karcie startowej lub, coraz częściej, na specjalnym chipie.
Historia z armią w tle
Biegi na orientację wywodzą się ze Skandynawii. Pierwsze zawody zorganizowano jeszcze w XIX w. w Norwegii. Początkowo dyscyplina cieszyła się niewielkim zainteresowaniem i startowali w niej głównie wojskowi. Dla cywilów, w czasach gdy sport nie był tak popularny, jak dziś, pokonanie dwudziestokilometrowych tras było zbyt wielkim wyzwaniem. Dopiero kiedy skrócono dystans orienteering stał się popularniejszy wśród amatorów. W latach trzydziestych XX w. rozegrano pierwsze zawody międzynarodowe, a po drugiej wojnie światowej biegi na orientację zaczęto uprawiać poza Skandynawią, w 1961 r. powstała Międzynarodowa Federacja Sportów na Orientację, a pięć lat później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata.
Dziś ten sport wciąż najpopularniejszy jest w Europie. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się w Ameryce Północnej, Wschodniej Azji i Australii.
Chociaż jest dyscypliną olimpijską, nigdy nie znalazł się w programie igrzysk. I pewnie długo nie znajdzie. Biegów na orientację w zasadzie nie sposób pokazać w telewizji ze względu na zbyt rozległy teren rozgrywania zawodów. Z tego samego powodu oraz tego, że biegi zazwyczaj organizowane są w lesie, trudno oczekiwać tłumu kibiców. Pomimo tej niemedialności, popularność orienteeringu rośnie, a na największych zawodach startuje nawet 25 tys. biegaczy. To liczba porównywalna z frekwencją na największych maratonach na świecie.
O co w tym chodzi?
W biegu na orientację bardzo ważna jest mapa, ale nieco inna od tych używanych podczas leśnych wędrówek. Podstawowa różnica polega na tym, że lasy oznaczone są na niej różnymi odcieniami zieleni. Im ciemniejszy kolor, tym gęstszy las, a więc poruszanie się w nim trudniejsze. Takie oznaczenia pomagają zdecydować czy lepszym rozwiązaniem będzie bieg najkrótszą trasą przez gęstwinę, czy lepiej trochę nadłożyć drogi i pokonać trasę przez rzadsze zarośla.
Reszta oznaczeń przypomina te powszechnie używane. Niebieskie elementy to obiekty wodne: rzeki, strumienie, jeziora, bagna czy studnie. Brązowe poziomnice obrazują ukształtowanie terenu: góry, pagórki, muldy, jary itp. Czarne znaczki pokazują charakterystyczne obiekty, np. głazy, myśliwskie ambony czy np. jaskinie.
Skala map używanych w orienteeringu jest dużo mniejsza niż turystycznych, zwykle 1:15000 lub 1:10000 (1 cm na mapie odpowiada 150 lub 100 metrom w terenie), a w wypadku biegów sprinterskich - nawet mniej niż 1:5000. Oczywiście nie obejdzie się tez bez kompasu. To dzięki niemu można ustawić mapę względem północy, a także przemieszczać się pomiędzy punktami kontrolnymi na azymut.
Punkty kontrolne podczas biegu na orientację oznaczone są tzw. lampionami. To biało-pomarańczowy lub biało-czerwony znacznik w kształcie sześcianu. Każdy z punktów ma swój kod.
wyposażony jest też w perforator, za pomocą którego uczestnik oznacza kartę startową lub, coraz częściej, elektryczny czujnik, który rejestruje chip zawodnika.
Naturalnie w lesie
Najpopularniejszym biegiem na orientację jest bieg klasyczny (nazywany też długim). W równym stopniu sprawdza on techniki orientacji, co sprawność i wytrzymałość zawodnika. Pokonanie trasy zajmuje zwycięzcom około 75-90 minut. Biegi średniodystansowe nastawione są przede wszystkim na dobrą nawigację. Najlepsi kończą je mniej więcej w pół godziny. W biegu sztafetowym wygrywa ta - najczęściej trzyosobowa - drużyna, której zawodnicy po kolei zaliczą jak najszybciej i bezbłędnie swoje trasy. Organizuje się także biegi sprinterskie, nocne, długodystansowe czy punktowe, w których trzeba w określonym czasie zaliczyć jak najwięcej punktów kontrolnych.
Naturalnym terenem do uprawiania biegów na orientację są lasy. Dlatego też Lasy Państwowe postanowiły przyjść z pomocą miłośnikom tej dyscypliny. W 2011 r. Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników przedstawił koncepcję Zielonego Punktu Kontrolnego. Chodzi o zainstalowanie w lasach lub parkach stałych punktów kontrolnych, które umożliwiłyby bieg w dowolnym czasie. Takie standaryzowane punkty mają logo właściciela, zarządcy terenu lub sponsora, plakietki z symbolem orienteeringu, kasownik (perforator) kart kontrolnych oraz kod kreskowy umożliwiający elektroniczne potwierdzenie obecności zawodnika. Do tego zarządcy terenu przygotowują znormalizowane mapy do orienteeringu, które uczestnicy biegu będą np. mogli ściągnąć z internetu.
Do tej pory powstało ponad czterdzieści projektów Zielonych Punktów Kontrolnych w Lasach Państwowych. Są takie na terenie nadleśnictw: Krynki, Bytów, Przedborów, Olsztynek, Wieruszów, Maskulińskie, Spychowo, Brynek, Gdańsk, Mielec, Strzebielino, Hajnówka, Lipka, Woziwoda, Miękinia, Elbląg, Dojlidy, Solec Kujawski, Supraśl, Krasnystaw i Augustów. Ich wykaz można znaleźć na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl.
Asset Publisher
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród


W siedzibie Nadleśnictwa Kościan 20 października 2017 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla autorów zwycięskich oraz wyróżnionych prac.
Nadleśnictwo Kościan informuje, że konkurs „Spektakl jesiennych barw” został rozstrzygnięty. Konkurs adresowany był do dzieci, młodzieży i osób dorosłych z terenu administrowanego przez Nadleśnictwo Kościan.
Komisja konkursowa miała do ocenienia aż 1002 prace z prawie 50 szkół, przedszkoli i innych placówek związanych z edukacją. Wszystkie prace były małymi arcydziełami sztuki i odzwierciedlały temat przewodni konkursu. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców oraz osoby wyróżnione.
Kategoria I (Przedszkole):
I miejsce – Mateusz Matysiak, Przedszkole Mochy
II miejsce – Matylda Gertych, Przedszkole Kaszczor
III miejsce – Anastazja Piechota, Przedszkole Łubnica
Wyróżnienie– Lena Kazubowska, Przedszkole Bonikowo
Wyróżnienie – Filip Sobierajewicz, Przedszkole Bonikowo
Wyróżnienie – Nadia Ratajczak, Przedszkole Bonikowo
Wyróżnienie – Julia Strugarek, Przedszkole Bucz
Wyróżnienie– Magdalena Woźniak, Przedszkole Wilkowice
Wyróżnienie – Piotr Kasperek, Przedszkole Bonikowo
Wyróżnienie – Zofia Browarczyk, Przedszkole Racot
Wyróżnienie – Dawid Kudłaszyk, Przedszkole Bucz
Wyróżnienie– Alicja Rzyska, Ognisko platyczne „Mały pędzel” Kaszczor
Wyróżnienie – Alicja Jon, Przedszkole Łubnica
Wyróżnienie – Nicola Nowak, Przedszkole nr 1 Kościan
Wyróżnienie – Wiktoria Kruk, Przedszkole Kaszczor
Kategoria II (Szkoła Podstawowa klasy 1-3) :
I miejsce – Kamil Andrzejczak, SP Bonikowo
II miejsce – Dacjusz Matyja, SP Bonikowo
III miejsce – Kacper Zając, SP Racot
Wyróżnienie – Maja Sztucka, SP nr 1 Kościan
Wyróżnienie – Iga Kozłowska, SP Czacz
Wyróżnienie – Wiktoria Olejniczak, SP Racot
Wyróżnienie – Pola Nowicka-Szymańska, SP nr 2 Kościan
Wyróżnienie – Martyna Szymańska, SP Racot
Wyróżnienie – Roksana Szymańska, SP Racot
Wyróżnienie – Małgorzata Leonarczyk, ZS Krzywiń
Wyróżnienie – Zofia Roszkiewicz, ZS Krzywiń
Wyróżnienie – Jakub Bajsert, SP Bonikowo
Wyróżnienie – Tymoteusz Staszewski, SP Bonikowo
Wyróżnienie – Joanna Przymuszała, SP Kaszczor
Wyróżnienie – Anna Bierazo, SP Bonikowo
Wyróżnienie – Adam Wurst, SP Racot
Wyróżnienie – Kacper Kinal, SP nr 1 Kościan
Wyróżnienie – Jakub Buraszewski, ZS Krzywiń
Kategoria III (Szkoła Podstawowa klasy 4-6):
I miejsce – Mikołaj Nowicki-Szymański, SP nr 2 Kościan
II miejsce – Kacper Rzyski, SP Kaszczor
III miejsce – Magdalena Olejnik, SP Kokorzyn
Wyróżnienie – Maksymilian Nowak, SP Kaszczor
Wyróżnienie – Jagoda Jendraszyk, SP Bucz
Wyróżnienie – Wiktoria Stachowiak, SP Śmigiel
Wyróżnienie – Weronika Mikołajczak, SP Śmigiel
Wyróżnienie – Gabriela Stachowska, SP Śmigiel
Wyróżnienie – Kornelia Gorczyńska, KOK
Wyróżnienie – Aleksandra Kruszkowska, Ognisko Plastyczne Kaszczor
Wyróżnienie – Natalia Jankowiak, SP Kokorzyn
Wyróżnienie – Amelia Golińska, SP Bucz
Wyróżnienie – Maksymilian Danielewicz, SP Kokorzyn
Wyróżnienie – Maria Kmieciak, SP Radomierz
Kategoria IV (Szkoła Podstawowa klasa 7 oraz Gimnazjum) :
I miejsce – Gabriela Balcer, SP Śmigiel
II miejsce – Joanna Hałasowska, SP w Racocie
III miejsce – Jagoda Ciesielska, SP Kaszczor
Wyróżnienie – Amelia Daktera, SP Wielichowo
Wyróżnienie – Roksana Kaźmierczak, SP w Mochach
Wyróżnienie – Wiktoria Szczerbal, SP Śmigiel
Wyróżnienie – Oliwia Małczak, SP Kaszczor
Wyróżnienie – Marta Głowacka, SP w Starych Oborzyskach
Wyróżnienie – Alicja Michalak, SP nr 1 w Kościanie
Wyróżnienie – Zuzanna Nowak, SP Wielichowo
Kategoria V (Szkoła średnia):
I miejsce – Małgorzata Marciniak, ZSP Nietążkowo
II miejsce – Natalia Kolasińska, ZSP im. F.Ratajczaka w Kościanie
III miejsce – Klaudia Krupka, ZSP im. F.Ratajczaka w Kościanie
Wyróżnienie – Patrycja Wojtkowiak, ZSP Nietążkowo
Kategoria VI (osoby dorosłe):
I miejsce – Jolanta Kępska, Barchlin
II miejsce – Celestyna Bartkowiak , Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie
III miejsce – Katarzyna Nędzewicz, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie
Kategoria VII (centrum kultury, ośrodek pomocy społecznej itp.) została zlikwidowana przez komisję konkursową ze względu na niewielką ilość prac nadesłanych w stosunku do ogółu. Prace zostały przydzielone do pozostałych kategorii zgodnie z wiekiem autorów.
Komisja postanowiła utworzyć kategorie rodzinną, dla przedszkolaków, którzy wykonali pracę z rodzicami.
Kategoria VII (prace rodzinne):
I miejsce – Maja Jankowiak, Przedszkole Bonikowo
II miejsce – Daniel Gałan, Przedszkole Bucz
III miejsce – Liwia Rolla, Przedszkole Kaszczor
Wyróżnienie – Lena Skrzypek, SP nr 4 w Kościan, oddział przedszkolny
Wyróżnienie – Maja Wojtkowiak, Przedszkole Czacz
Wyróżnienie– Mikołaj Sałapatek, Przedszkole Racot
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Nadleśnictwa Kościan 20 października 2017 r. o godzinie 12:00. Wydarzenie rozpoczęło się oficjalnym powitaniem zgromadzonych gości, w tym Pani Kariny Jankowskiej z Gazety Kościańskiej. Następnym punktem programu było wręczenie nagród ufundowanych przez organizatora.
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom jak również opiekunom a zwycięzcom i osobom wyróżnionym serdecznie GRATULUJEMY!!!
Foto Wojciech Błoch