Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Wiosenne odnowienia lasu zakończone

Wiosenne odnowienia lasu zakończone

Nadleśnictwo Kościan z końcem kwietnia zakończyło prace odnowieniowe. Łącznie nowy las posadzono na powierzchni około 90 ha z wykorzystaniem blisko 679 tys. sadzonek.

Las można sadzić odnawiając grunty lub je zalesiając. Odnowienie to nowe nasadzenia na powierzchniach, z których usunięto drzewostan, natomiast zalesienia to wprowadzenie sadzonek drzew leśnych na powierzchnie, na których nie było nigdy lasu. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku leśnicy dążą do jak najpełniejszego wykorzystania naturalnego odnowienia lasu przez samosiew. Jednak tam, gdzie to niemożliwe, muszą przyrodzie pomagać, poprzez sadzenie drzew.

Zapraszamy do przeczytania artykułu z przebiegu akcji "To nie żart, tylko lasu start, czyli czary na Kurzej Górze" na stronie kościaniak.pl - jednego z patronów medialnych wydarzenia.

Sadzenie lasu odbywa się wiosną oraz jesienią i coraz częściej staje się formą społecznych akcji o charakterze integracyjnym i edukacyjnym.

Pierwsza akcja społecznego sadzenia lasu zorganizowana wspólnie z Sołectwem Wsi Kurza Góra odbyła się w prima aprilisową sobotę, dlatego nosiła nazwę „To nie żart, tylko lasu start”. Miejscem sadzenia był obszar w sąsiedztwie ulicy Leśnej w Kurzej Górze, czyli teren Leśnictwa Bonikowo.

Pomysł zrodził się podczas wspólnej rozmowy Nadleśnictwa Kościan z sołtysem i członkami Rady Sołeckiej Kurzej Góry w lutym, którzy byli zaniepokojeni pozyskaniem drzew w bliskim sąsiedztwie domostw. Po ustaleniu szczegółów zorganizowaliśmy akcję, która spotkała się z pozytywnym odbiorem. Blisko 70 osób stawiło się na powierzchni by wspólnie z leśnikami posadzić  3 600 drzew i krzewów takich gatunków jak: śliwa tarnina, dzika róża, jarząb pospolity, czereśnia ptasia, lipa, brzoza oraz sosna - wspomina Adam Antczak, leśniczy Leśnictwa Bonikowo.

Zdjęcie grupowe uczestników sadzenia w Kurzej Górze, wykonane przez kościaniak.pl

Sadzenie drzew, to również świetna forma lekcji z biologii, o czym po raz drugi przekonali się licealiści z II LO w Swarzędzu. Uczniowie w roku ubiegłym odwiedzili Leśnictwo Racot i odnowili powierzchnię sadzonkami gatunków liściastych (dęba, graba i lipy). W 3 godziny udało im się posadzić prawie 1000 sadzonek na powierzchni blisko 0,25 ha.

14.04.2023 roku w ramach akcji "Łączą nas drzewa", Ci sami licealiści postanowili razem z leśnikami posadzić las pamięci Papieża Jana Pawła II w Leśnictwie Olejnica. Uczniowie podeszli do zadania bardzo poważnie, zdając sobie sprawę, że dzieło ich pracy będzie mogło podziwiać nie tylko ich pokolenie, ale i kolejne. Uczestnicy odnowili powierzchnię 0,30 ha, sadząc blisko 3 000 sadzonek 2-letniej sosny. Zmęczeni, ale zadowoleni licealiści zakończyli spotkanie ciepłą strawą w postaci zupy gulaszowej. 

Zdjęcie przedstawiające licealistów i nadleśniczego wspólnie sadzących sadzonki sosny.

Akcje społeczne to wspaniała okazja by się lepiej poznać i porozmawiać. Uczestnicy podczas wspólnej pracy często zadają nam pytania, na które chętnie odpowiadamy, opowiadając o pracy leśnika - tłumaczy Maciej Cudak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościan.

W Nadleśnictwie Kościan odbędą się również jesienne prace odnowieniowe, podczas których posadzone zostanie około 10 ha lasu.