Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół

Nie tylko 20 maja świętują osoby o imieniu Bernard, Bazyli czy Aleksander. Po raz pierwszy tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez Organizacje Narodów Zjednoczonych.

Światowy Dzień Pszczół to inicjatywa, która narodziła się w Słowenii. Jej celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie pszczół w przemyśle spożywczym oraz podkreślenie negatywnego wpływu stosowania pestycydów w rolnictwie na te organizmy.

Pszczoły to niezwykłe owady, znane ze swojej pracowitości. Największą sławą z nich cieszy się pszczoła miodna, żyjąca w złożonej rodzinie nazywanej rojem. To głównie ona kojarzy się ze smacznym miodem, który wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również przy produkcji leków czy kosmetyków. Jednak można powiedzieć, że miód to efekt końcowy głównej roli jaką pełnią pszczoły dla przyrody. Są one co prawda nie jedynymi, ale najskuteczniejszymi owadami, które zapylają nasze uprawy. Szacuje się, że ponad 80% gatunków roślin uprawianych w Polsce jest owadopylna.

W tym roku Lasy Państwowe rozpoczęły nowy projekt pn. "Pszczoły wracają do lasu". W projekcie biorą udział 104 pasieki prowadzone przez leśników-pszczelarzy na terenie całej Polski. Przez najbliższe dwa lata będzie monitorowany stan środowiska leśnego a wszelkie zebrane informacje posłużą do przeprowadzenia korzystnych dla pszczół zmian informuje Waldemar Blaźniak z Nadleśnictwa Atonin.

Nadleśnictwo Kościan ogłosiło konkurs „Przyjaciele Pszczół”, w którym chcemy zachęcić do włączenia się do czynnej ochrony dzikich pszczół poprzez zbudowanie konstrukcji zasiedlającej (domku dla owadów). Kształt prac jest dowolny, natomiast istotną rolę odgrywają użyte do budowy materiały. Należy postawić na wszystko co naturalne czyli drewno, szyszki, słoma, trzcina itp. Wyróżnione i nagrodzone domki zostaną umieszczone w lesie gdzie posłużą dzikim pszczołom i trzmielom oraz wpłyną pozytywnie na naszą lokalną przyrodę.

Więcej informacji o konkursie można przeczytać tutaj lub uzyskać pod numerem telefonu 65-511-55-93.