Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Pszczoły wracają do lasu

Pszczoły wracają do lasu

Zeszłoroczny trud przyniósł efekty. Świadczą o tym zasiedlone konstrukcje dla owadów - prace konkursowe "Przyjaciół pszczół"

W czerwcu ubiegłego roku Nadleśnictwo Kościan zorganizowało konkurs pt. "Przyjaciele Pszczół", w ramach którego uczestnicy wykonali konstrukcje zasiedlające dla dzikich pszczół i trzmieli. 26 prac konkursowych trafiło do lasu by przyczynić się do czynnej ochrony owadów zapylających. Przez cały rok domki były bacznie obserwowane.

Już wczesną wiosną zauważyliśmy zainteresowanie ze strony owadów. Pojawiły się złotooki czy skorki. Pszczoły i trzmiele zaobserwowaliśmy wraz z pierwszymi kwiatami - wspomina Starszy Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Kościan, Edyta Majorek

Zgodnie z zeszłoroczną obietnicą komisji konkursowej, 24 lipca 2019 r. została przeprowadzona wizja w terenie, która miała na celu określić stopień zasiedlenia konstrukcji przez owady. Za zasiedlenie uznano zalepiony otwór głównie w drewnianych i trzcinowych elementach konstrukcji. 

Liczba zasiedleń wskazuje na polepszenie warunków bytowania dla owadów błonkoskrzydłych i użyteczności pracy konkursowej, dlatego zdecydowano na ich podstawie przyznać główną nagrodę - komentuje Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościan, Maciej Cudak.

W wyniku przeglądu wszystkich prac przyznano trzy nagrody główne:

1 miejsce – Aleksander Mądry i Barbara Mądra – 52 zasiedlenia

2 miejsce - Mateusz Bosy, Michał Bosy – 42 zasiedlenia

3 miejsce - Aleksandra Żołędziewska, Maria Żołędziewska, Marek Żołędziewski – 34 zasiedlenia

Po odbiór nagród zapraszamy do siedziby Nadleśnictwa Kościan (pokój nr 6) w terminie 13.08-6.09.2019 r. w godzinach pracy firmy.

Wszystkie konstrukcje zasiedlające nadal pozostają w lesie, niektóre z nich zmienią swoje miejsce, by zwiększyć ich atrakcyjność dla owadów. 

Serdecznie dziękujemy po raz kolejny wszystkich uczestnikom konkursu. Każda z prac jest ważna nie tylko dla samych pszczół, trzmieli i innych owadów, ale również dla nas, ludzi. Należy pamiętać, że codziennie korzystamy z dóbr, które są skutkiem ciężkiej pracy tych małych istot