Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Nordic walking w lesie

Nordic walking w lesie

W niedzielę 30 września na godzinę 10:00 do nadleśnictwa Kościan, leśnicy i kardiolodzy, dbając o zdrowie i kondycję fizyczną zapraszają ponownie swoich przyjaciół; miłośników lasu i rekreacji, na wędrówkę po lesie. W programie nordyckie spacery w lesie po zdrowie z kijkami. Informacji o lesie i przyrodzie udzielają leśnicy, o zdrowiu i dietetyce mówią fachowcy. Okazją spotkania w lesie jest Światowy Dzień Serca oraz trwająca kampania Lasom Przyjazny. W tym roku spotykamy się po raz trzynasty.

Spotkanie ma przez spacer z kijkami przybliżyć „mieszczuchom” las. Przypominamy, że Nordic walking (NW) to sport, który pozwala trenować i utrzymywać w dobrej kondycji całe ciało: serce, mięśnie, stawy – bez przeciążania go.
W trakcie spaceru  atrakcyjną przyrodniczo i widokowo trasą towarzyszą nam leśnicy informując o ciekawostkach przyrodniczych i kulturowych.
Ścieżki tegorocznej edycji prowadzić będą przez lasy położone nad Jeziorem Wonieść – zbiornikiem będącym Obszarem Specjalnej Ochrony ptaków w ramach sieci Natura 2000.
Swoją wędrówkę zaczniemy przy głównej plaży w Nowym Dębcu (w załączeniu mapka z zaznaczonym dojazdem do miejsca startu). Stąd będziemy mieli do wyboru dwie trasy. 
Pierwsza trasa (ok.4 km) przebiega leśnymi duktami, prowadząc przez część kompleksu leśnego Leśnictwa Racot, pozwalając zapoznać się z różnymi gatunkami roślin i z pracą leśników.
Druga trasa (ok.8km) łączy walory pierwszej trasy oraz dodatkowo zaprowadzi nas leśnymi oraz polnymi ścieżkami do ruin kościoła pod wezwaniem św. Marcina w Gryżynie. 
Na każdej trasie wskazane jest obuwie terenowe i strój spacerowy „na każdą pogodę”.  
Po spacerze na głodnych uczestników czekać będzie zdrowy, leśny posiłek, przygotowany zgodnie z najlepszą dla serca dietą paleolityczną myśliwych i zbieraczy.
Zapewniamy ograniczoną liczbę kijków nordyckich do spacerów po lesie, obecność instruktorów dyscypliny i leśny posiłek. Wpłata na miejscu 30,00 zł od osoby na pokrycie kosztów posiłku.
Spotykamy się o godzinie 9:30 – 10:00 przy plaży głównej w Nowym Dębcu, którego koordynaty GPS to: 51°59'47.5"N 16°42'37.9"E (https://goo.gl/maps/vEawNMuJMaw)
Przewidywane zakończenie marszu  ok. godz. 13.00, kiedy to rozpocznie się posiłek regeneracyjny.
Organizatorami aktywnego spotkania w lesie są: Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski, Zakład Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział w Poznaniu, Urząd Gminy Kościan i  Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Kościan.
Z uwagi na możliwości organizacyjne prosimy o potwierdzenie udziału do 21.09.2018 r. na adres:  magdalena.marchelek@poznan.lasy.gov.pl  lub koscian@poznan.lasy.gov.pl  ew. tel. 65 5115593
Dalsze informacje:
Jerzy Flisykowski – Polskie Towarzystwo Leśne,
Piotr Dylewicz – Katedra Rehabilitacji Kardiologicznej,
Magdalena Marchelek– Nadleśnictwo Kościan

Materiały do pobrania