Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Leśnik z pasją

Leśnik z pasją

Od wielu lat las jest miejscem inspiracji dla wielu artystów i to właśnie on zainspirował Leśniczego Leśnictwa Błotkowo Pana Marka Kiedrowskiego do rozwijania swojej pasji jaką jest fotografia. Od 21 czerwca 2018 roku można podziwiać wystawę jego twórczości w Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

"Pejzaże Marka Kiedrowskiego" to wystawa fotograficzna, która przenosi nas w różne strony Polski i Europy, zaczynając od ziemi kościańskiej, po polskie wybrzeże aż do Czech, Niemiec, Włoch, Grecji czy hiszpańskiej Teneryfy. Autorem zdjęć jest pracownik Nadleśnictwa Kościan Pan Marek Kiedrowski, który obejmuje stanowisko Leśniczego Leśnictwa Błotkowo. Jego pasja narodziła się kilkadziesiąt lat temu. Jako nastolatek-przyrodnik zaprogramowany na leśnictwo substytutem łowiectwa, na które było jeszcze za wcześnie, jego wybór padł na fotografię przyrodniczą. Wtedy zasiadki przy wodopojach, poranne czaty na tokowiskach lub podchodzenie żerujących zwierząt było tak samo emocjonujące z aparatem, jak polowania z prawdziwą bronią w ręku. Kiedy wkońcu zostałem myśliwym i łowiectwo wzięło na wiele lat górę nad robieniem zdjęć, nie zdawałem sobie sprawy, że fotograficzna pasja stała się autonomicznym bytem mojej podświadomości - wspomina Pan Marek. 

Po ponad dwudziestu latach przerwy Leśniczy z Błotkowa powrócił do fotografowania, dla którego porzucił praktycznie wszystkie inne zainteresowania. Musiał on jednak zmierzyć się z techniką cyfrową, ponieważ dobrze mu znane aparaty analogowe niemal zniknęły z rynku. Wiązało się to z wieloma zmianami w procesie tworzenia: trzeb było nauczyć się cyforwej obróbki obrazu, a ciemnię zastąpić komputerem z oprogramowaniem graficznym. Zmienił się także kierunek moich fotograficznych zainteresowań; zdjęcia przyrodnicze zmieniłem na fotografię pejzażową - opowiada artysta.

Pan Marek Kiedrowski może i nie jest częstym uczestnikiem konkursów fotograficznych, ale ma na swoim koncie kilka cennych wyróżnień. Dwukrotnie zdobył złoty medal United Photographers International w konkursie organizowanym przez The Photographic Society of New York. Za fotografię "Aleja" otrzymał złoty medal The Royal Photographic Society of Great Britain.W prestiżowym Swiss International Photo Contest w 2013 roku jego twórczość nagrodzono srebrnym medalem. Moje zdjęcia były także nagradzane i wyróżniane podczas kilku edycji Polish International Exhibition, wydarzenia organizowanego przez klub fotograficzny Fotoferia. Posiadam liczne wyróżnienia FIAP i PSA. Doczekałem się kilku publikacji w krajowej i zagranicznej prasie poświęconej sztuce fotograficznej - informuje Leśniczy z Błotkowa. 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy fotograficznej "Pejzaże Marka Kiedrowskiego" w Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie do połowy września 2018 roku.