Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Leśna orientacja to nasza specjalność!

Leśna orientacja to nasza specjalność!

W biegach na orientację oprócz sprawnych nóg i płuc potrzebna jest również głowa o czym dobrze wie Leśniczy Leśnictwa Kaszczor Pan Marek Seidel z rodziną. Wzorem lat ubiegłych reprezentowali Nadleśnictwo Kościan w zawodach orientacji sportowej w kraju i za granicą.

Biegi na orientację to nie zwykłe bicie rekordów prędkości, aby ukończyć bieg należy przebyć określoną trasę wyznaczonymi punktami kontrolnymi. Którędy zawodnik pokona dystans pomiędzy kolejnymi punktami, zależy tylko od niego: jego sprawności poruszania się w terenie, zmysłu orientacji i strategii. Do pomocy ma jedynie kompas oraz mapę. 

Dyscyplina wywodząca się ze skandynawii podbiła serce Leśniczego Leśnictwa Kaszczor - Pana Marka Seidla, który zaraził nią całą swoją rodzinę. Zamiłowanie do biegów na orientację zaowocowało wieloma medalami w zarówno krajowych jak i zagranicznych zawodach w orienteringu. W tym roku rodzina Seidel wzięła udział w XIX Mistrzostwach Polski Leśników  w biegach na orientację, które odbyły się w  dniach 25-26.05.2018r. Impreza zgromadziła około 250 uczestników. Pierwszy bieg odbył się w scenerii Zamku Krzyżackiego w Bytowie. Po zawodach mieliśmy okazję poznać jego historię, obejrzeć walki rycerzy. Drugi dzień zmagań to bieg w bytowskim lesie urozmaiconym ciekawą rzeźbą terenu. Nadleśnictwo Bytów, jako organizator spisało się wzorowo, a my zdobyliśmy 6 medali reprezentując Nadleśnictwo Kościan - wspomina Leśniczy z Kaszczoru.

Pan Marek wraz z rodziną odwiedził również Łotwę, gdzie odbyły się XXV Mistrzostwa Europy Leśników. W zawodach brali udział leśnicy z 15 państw. Jednocześnie w tym samym miejscu rozgrywały się Mistrzostwa Świata w Orienteringu. Zawody odbywały się w okolicach miasta Sigulda i Parku Narodowego Gaujas. W dniach przerwy między biegami była możliwość zwiedzania Rygi, kąpieli w wodach Zatoki Ryckiej, udziału w wycieczce zawodowej, poznania specyfiki gospodarki leśnej na Łotwie. Leśna orientacja to nasza specjalność, więc i tam zdobyliśmy 4 medale (1 złoty i 3 srebrne) - opowiada Pan Marek.

Gospodarzami przyszłorocznych zawodów leśników, do których już zaczęli przygotowania nasi reprezentanci jest Nadleśnistwo Kościerzyna i Czechy.

Naturalnym terenem do uprawiania biegów na orientację są lasy. Dlatego też Lasy Państwowe postanowiły przyjść z pomocą miłośnikom tej dyscypliny. W 2011 r. Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników przedstawił koncepcję Zielonego Punktu Kontrolnego. Taki punkt został utworzony również w Leśnictwie Olejnica. Przedsięwzięcie powstało przy współpracy Klubu Sportowego Azymut Mochy, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Nadleśnictwa Kościan. Zachęcamy wszystkich miłośników biegów na orientację do skorzystania z projektu.