Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Kto został "Przyjacielem Pszczół"?

Kto został "Przyjacielem Pszczół"?

Na Szkółce Leśnej w Racocie "zaroiło się" od konstrukcji zasiedlających dla dzikich pszczół, trzmieli, czyli prac w konkursie "Przyjaciele Pszczół". Który domek podbił serca komisji i zajął pierwsze miejsce?

Na konkurs "Przyjaciele Pszczół", którego organizatorem było Nadleśnictwo Kościan wpłynęło 30 zgłoszeń. Do drugiego etapu komisja konkursowa wybrała 26 konstrukcji, które 15 czerwca 2018 r. zostały przewiezione przez konstruktorów na Szkółkę Leśną w Racocie.
Jesteśmy mile zaskoczeni ilością zgłoszeń, doceniamy wkład pracy włożony w zbudowanie domków dla owadów oraz cieszymy się, że kontrukcje były wynikiem rodzinnej współpracy - wspomina Zastępca Nadleśniczego, Ewa Naparty-Baczyńska.

Ocena prac konkursowych nie była łatwa, wszystkie z nich były wspaniałe. Mniej lub bardziej zaskakiwały rozmiarami i ilością materiałów, detalami i estetycznym wykonaniem czy fukcjonalnością. Z tego właśnie powodu, komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce ex aequo WSZYSTKIM konstrukorom zaproszonym do drugiego etapu konkursu. 

Oto lista zwycięzców drugiego etapu konkursu "Przyjaciele Pszczół":

Kategoria I (do 12 lat):

1. Kamila Gałan,Daniel Gałan, Paulina Gałan,Piotr Gałan,
2. Milena Gadzikowska, Małgorzata Gadzikowska 
3. Julia Stanek, Marlena Stanek
4. Aleksandra Żołędziewska, Maria Żołędziewska, Marek Żołędziewski
5. Weronika Kamieniarz, Łukasz Kamieniarz 
6. Nicola Mikołajczak, Małgorzata Mikołajczak
7. Filip Paluszkiewicz, Marcin Paluszkiewicz
8. Jakub Wojciech, Tomasz Wojciech
9. Maria Kmieciak, Patrycja Kmieciak
10. Martyna Bernacka, Mirosław Bernacki
11. Piotr Skrzypczak, Wiktor Skrzypczak
12. Monika Olech, Józef Olech
13. Magdalena Bernacka, Leszek Bernacki
14. Filip Szymanuszka, Damian Szymanuszka
15. Matylda Grzymała-Gdula, Zuzanna Buszkiewicz, Mikołaj Landwojczak, Aleksandra Dojcz, Wiktor Nowak, Bruno Bednarek, Agnieszka Szłapka
16. Mateusz Bosy, Michał Bosy
17. Tomasz Ratajczak, Maciej Ratajczak
18. Klaudia Pluskota, Justyna Pluskota, Bogumił Pluskota

Kategoria II (od 13 do 18 lat):

1. Aleksander Mądry, Barbara Mądra
2. Weronika Michałowska, Magdalena Michałowska
3. Marcin Firlej, Małgorzata Firlej
4. Otylia Leśniczak, Mirosław Leśniczak
5. Maja Szymańska, Konrad Szymański
6. Oliwia Szymańska, Konrad Szymański
7. Julia Zimna, Dorota Malczewska-Zimna

Kategoria III (osoby pełnoletnie):
1. Krzysztof Budzik

Zgodnie z regulaminem konkursu wszystkie konstrukcję trafią do lasu, będą tam pod czujnym okiem zarówno ich wykonawców jak i pracowników nadleśnictwa. Nagroda główna ufundowana przez organizatora konkursu zostanie przyznana konstrukcji, którą zasiedli największa ilość przyszłych lokatorów czyli owadów. To świetny pomysł, żeby te małe stworzenia były jurorami konkursu. Mam nadzieję, że domki przyczynią się do czynnej ochrony dzikich pszczół - komentuje jeden z konstruktorów, Tomasz Wojciech.

Po ceremonii wręczenia nagród w drewnianym wigwamie na uczestików czekał ciepły posiłek oraz fascynująca prelekcja zaproszonego gościa. Roman Kędzierski- pszczelarz oraz Leśniczy Leśnictwa Kotusz opowiadał o hodowli pszczół, rodzajach miodu oraz sposobach po których można odróżnić naturalny miód od sztucznego. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się przywieziony przez pszczelarza prawdziwy rój pszczół umieszczony w przeszklonej gablocie. Każdy z bliska mógł zobaczyć pszczoły, a z pomocą eksperta rozpoznać pracownicę, trutnia i pszczelą matkę. 

Konkurs "Przyjaciele Pszczół" był i nadal jest konkursem wyjątkowym. Miejmy nadzieję, że owady chętnie zamieszkają w tych pięknych konstrukcjach i "przyznają" nagrodę główną najlepszej z nich.

Uwaga! Osoby, które były nieobecne na ceremonii wręczenia nagród proszonę są o odebranie nagród w siedzibie Nadleśnictwa Kościan (pokój nr 6) od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15 do 27.07.2018 r.

 

Fot Lidia Rupińska