Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Festyn rodzinny z leśnikami i strażakami

Festyn rodzinny z leśnikami i strażakami

W minioną sobotę 17.06.2023 r. za Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie odbył się festyn rodzinny kończący konkurs plastyczny "Pożar lasu? Działaj zawczasu!".

Piękna pogoda i moc atrakcji przyciągnęły na plac Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, liczne grono dzieci i dorosłych.

Nagrody w konkursie i  pomoce dydaktyczne dot. ekologii oraz roll-up "Pożar lasu, straty środowiskowe"  zostały dofinansowane z Wojewódźki Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Festyn rozpoczęła ceremonia wręczenia nagród laureatom konkuru plastycznego „Pożar lasu? Działaj zawczasu!”. Uczestnicy konkursu rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych, a każda z nich dotyczyła odmiennego tematu związanego z ochroną przeciwpożarową lasu. Maluchy w wieku do 6 lat tworzyły prace na temat gaszenia pożarów lasów. Dzieci w wieku 7–10 lat miały za zadanie przedstawić przyczyny pożarów lasów. Tematyka dla młodzieży (11–15 lat) obejmowała zabezpieczenie przeciwpożarowe lasu a temat przygotowany dla osób dorosłych to „Skutki pożarów lasów”. 

Chciałbym serdecznie powitać rodziców a szczególnie dzieci, które wzięły udział w naszym konkursie. Napłynęło strasznie dużo prac, za wszystkie serdecznie dziękujemy. Wyniki i obrady były bardzo emocjonujące. Niestety mogliśmy wyróżnić tylko 50 prac – powiedział Komendant Powiatowy PSP w Kościanie, st. kpt. Szymon Klemenski.

Po części oficjalnej nadszedł czas na przygotowane przez organizatorów atrakcje. Strażacy i leśnicy zadbali o to, żeby nikt z uczestników festynu się nie nudził. Największą popularnością cieszyła się zabawa „Zbieraj pieczątki, odbieraj nagrody”. Każdy kto wykonał przygotowane na stosikach edukacyjnych zadanie, otrzymywał pieczątkę. Zebranie kompletu sześciu stempli, gwarantowało udział w losowaniu nagród specjalnych. Aby uzyskać pieczątkę należało wykazać się wiedzą o lesie, ekologii, pierwszej pomocy czy umiejętnością podawania strumienia wody na palący się domek. 

Na stoiskach przygotowanych przez Nadleśnictwo Kościan, zadania zawsze staramy się dostosować do wieku uczestnika. Nie ma się więc czym denerwować, bo nawet przy pomyłce, chodzi o nauczenie się czegoś nowego - podsumowuje Starszy Specjalista Służby Leśnej, Magdalena Marchelek-Pawlak.

Oczywiście na festynie nie mogło zabraknąc wozów strażackich, samochodu patrolowo-gaśniczego i kładu, na którym chętnie robiono sobie zdjęcia. Pomiędzy zdobywaniem pieczątek i czekaniem na losowanie nagród specjalnych można było sprawdzić swoją wiedzę o zasadach przebywania w lesie grając w terenową grę planszową "Wszędobyl leśny". Dużo zabaw przygotował również sklep Kajtek, na stanowisku Playmobil. Tam również odwiedzający wzięli udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Palące słońce dawało się wszystkim we znaki. Dla pragnących ochłody, czekały lody, a dla bardziej odważnych orzeźwienie w mgiełce wodnej. 

Festyn dobiegł końca po godzinie 16:00 wraz z losowaniem 30 nagród specjalnych przygotowanych przez Nadleśnictwo Kościan w ramach zabawy "Zbieraj pieczątki, odbieraj nagrody".