Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Działania młodzieży ze szkoły z Osiecznej

Działania młodzieży ze szkoły z Osiecznej

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Osiecznej wzięli udział w praktycznych zajęciach z edukacji przyrodniczo-leśnej na terenie Leśnictwa Jurkowo.

Rozwijanie świadomości ekologicznej społeczeństwa to jeden z priorytetów edukacji przyrodniczo-leśnej. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej efektywna jest nauka przez doświadczenie, które często połączone jest z zabawą.

Uczniowie klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Osiecznej, w dniu 17.10.2024 r. z okazji minionego Dnia Drzewa odwiedzili Leśnictwo Jurkowo i wykonali siew żołędzi dębu bezszypułkowego w lukach drzewostanu dębowego. Niniejsze luki, czyli "dziury w lesie" powstały w wyniku zamierania dębów szypułkowych w czasie suszy w latach 2018-2021.

Zdjęcie przedstawia uczennice siejące żołędzie w lesie

Przyrodniczo cenne siedlisko zostało odtworzone przez młodzież w sztuczny sposób, któremu jednak najbliżej do naturalnego odnowienia. Z zasianych nasion wyrosną zdrowe drzewka, dzięki samoistnemu przystosowaniu się do lokalnych warunków. Dodatkowo wysiany dąb bezszypułkowy charakteryzuje się większą odpornością na suszę, co zwiększa jego szanse na przetrwanie w obliczu zmian klimatu.

Po wykonaniu zadania młodzież posiliła się przy ognisku słuchając lokalnych legend i histori snutych przez miejscowego regionalistę p. Jana Olejnika oraz Leśniczego Leśnictwa Jurkowo. Pamiątkowa deseczka wykonana przez uczniów zawisła nad ogrodzeniem zabezpieczającym siew, jako dowód ich wkładu w trwałość naszych lasów.

Zakup drewnianych budek lęgowych został dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Poznaniu w ramach edukacji ekologicznej.

W ślad za starszymi kolegami udali się uczniowie klas 5 i 6, którzy 31.10.2024 r. w ramach lekcji z prac ręcznych skręcali budki lęgowe. Przy okazji warsztatów dowiedzieli się jak zbudowane przez nich budki przyczynią się do ochrony różnorodności biologicznej oraz rodzimych zasobów przyrodniczych. 

Leśniczy Leśnictwa Jurkowo Robert Mądry poinstruował uczestników w jaki sposób zamontować budkę na drzewie oraz kiedy należy je czyścić, by spęłniały swoją funkcję.

Zadowoleni z pracy uczniowe zabrali budki lęgowe do domów by powiesić je w swoich ogródkach. Możliwość obserwowania ptaków korzystających z własnoręcznie skręconej budki oraz dbanie o nią z pewnością przyniesie uczniom wiele radości oraz satysfakcję z pracy.

Zdjęcie przedstawia uczniów skręcających budki lęgowe